Oldtimer susret 2022

U subotu, 11. lipnja, u organizaciji BMW moto kluba Zagreb, održan je Oldtimer susret 2022. Okupilo se 22 oldtimeraša, neki od njih su to po godini rođenja, ali većina njih i po godini proizvodnje njihovih motocikala (i skutera). Pored oldtimeraša BMW moto kluba Zagreb, prisustvovali su i članovi klubova Oldtimer klub Ivanić grad, Oldtimer klub Zabok, Oldtimer klub Stari kotači, USV Samobor te BMW moto kluba Varaždin.

Okupljanje i druženje počelo je u 8 sati na terasi kafića Cug, u vlasništvu jednog od članova BMW moto kluba Zagreb. Pored kave i pića kojim se želi dragim gostima dobrodošlica, poslužen je i doručak. Oko 10 sati krenulo se u organiziranoj vožnji do Tehničkog muzeja, kojega smo obišli uz stručno vodstvo, te potom prisustvovali zanimljivom predavanju o povijesti Tvornice motocikala Zagreb.

S obzirom kako dio sudionika ovogodišnjeg Oldtimer susreta ne živi u Zagrebu, organizator, Dragutin Buden Gec, odlučio je povesti sudionike susreta do srca Zagreba, Zagrebačke katedrale, te im pokazati sadašnji izgled, srušene (skinute) tornjeve nakon razornog zagrebačkog potresa iz 2020. Obilazak je završen posjetom zamjenskog prostora pored Katedrale u kojemu se trenutno održavaju vjerski obredi.

Nastavak susreta je bila organizirana vožnja po Medvednici, s ciljem posjeta rudniku, no prethodno smo posjetili planinarski dom Grafičar i uživali u najboljim štruklima na Sljemenu. Dom Grafičar nalazi se na tzv. Malom Sljemenu, na 864 metra nadmorske visine.

Rudnik Zrinski bio je naše sljedeće odredište, udaljeno od planinarskog doma Grafičar tek koju minutu hoda. Rudnik Zrinski je zbog svoje vrijednosti 2006. proglašen zaštićenim kulturnim dobrom Republike Hrvatske, a mi smo ga s dubokim poštovanjem prema generacijama rudara i svemu što su stvorili odlučili posjetiti. Petar Zrinski je 1463. godine zbog velikih zasluga dobio kraljevski rudarski privilegij od kralja Matije Korvina koji mu je omogućio rudarenje na Medvednici.

Na području „Rudarskog vrta“ pronađen je galenit, u kojem se kao primjesa nalazilo srebro, pa su rudari kopali hodnike u potrazi za srebrom. Rad u rudniku bio je veoma naporan. Desetine rudara su svaki dan u smjenama od 12 sati ručno iskopavali rudu koristeći čekiće, klinove, pijuke i lopate, dok je rudarske hodnike osvjetljavala titrava svjetlost uljanica. Usprkos njihovim nadljudskim naporima, ovaj rudnik nikada nije bio naročito bogat. Trebalo je istaliti čak tonu galenita da se dobije oko pola kilograma srebra (485 g). Javna ustanova “Park prirode Medvednica” je 2002. godine započela s obnovom i prenamjenom nekadašnjeg rudnika u turističko-edukativne svrhe.

Zarušeni hodnici su otkopani, uvedena je rasvjeta, postavljena je drvena podgrada koja svojim izgledom odražava srednjovjekovan način rudarenja. Rudnik se sastoji od ulazne prostorije i rudarskih hodnika, koji su na pojedinim mjestima osigurani drvenom podgradom.

Naša sljedeća stanica bio je velebni Medvedgrad. Na Malome Plazuru, vrhu na južnom dijelu Medvednice, ugnijezdio se slikoviti srednjovjekovni burg koji već osam stoljeća bdije nad Zagrebom.

Izgrađen je 1254. godine, nakon katastrofalne provale Tatara koji su u razarajućem naletu poharali ove prostore i do temelja porušili i spalili tadašnji Zagreb, koji se sastojao od građanskog Gradeca i biskupskog Kaptola. Iako izgrađen prvenstveno za zaštitu građana, biskupa i crkvenog blaga, Medvedgrad je zbog svog savršenog strateškog položaja stalno bio u središtu imovinsko – političkih previranja. U svojoj je povijesti promijenio brojne gospodare koji su ga dobivali ili gubili u raznim ženidbenim kombinacijama, kupoprodajama, spletkama ili čak zavjerama. Iako fantastično utvrđen i uvijek spreman za borbu, Medvedgrad nikada nije bio napadnut. Naprotiv, medvedgradski su gospodari svoju riznicu i skladišta nerijetko popunjavali pljačkanjem okolnih sela, a znali su, bilo političkom, bilo oružanom silom, nasrnuti i na sam Zagreb. Najzloglasniji među njima bili su grofovi Celjski, koji su sredinom 15. stoljeća vršili takav teror nad gradom da su mnogi stanovnici Gradeca pobjegli iz svojih domova. Čak i danas podsljemenskim selima kruže zastrašujuće priče o grofici Barbari Celjskoj – zloglasnoj Crnoj Kraljici.

Medvedgrad je napušten 1590. godine, nakon što je utvrdu porušio strašan potres, pa su se njezini posljednji vladari Gregorijanci preselili u puno moderniji i ugodniji dvorac u Šestinama. Od tada utvrđeni grad na brijegu stoljećima propada. Dugo su ga posjećivali samo pustolovi i lovci na blago koje je, navodno, negdje pod gradom sakrila slavna Crna kraljica.

Tek je 1979. počelo sustavno arheološko istraživanje, konzervacija zidina i rekonstrukcija pojedinih dijelova tog hrvatskog srednjovjekovnog burga. Tako je iz ruševina iznikla osmerokutna kapela sv. Filipa i Jakova, južna obrambena kula, palas – palača za stanovanje i još neki dijelovi drevne utvrde.

Godine 1994. pod južnom je kulom podignut „Oltar domovine“, djelo kipara Kuzme Kovačića, u kojem gori vječni plamen u čast svim hrvatskim junacima.

Obilazak Medvedgrada uz stručno vodstvo i zanimljivo predavanje iznimno nas je iscrpio, te smo već uvelike počeli osjećati potrebu za okrijepom, koja je uslijedila nakon svega nekoliko kilometara na zagrebačkim Mlinovima.

Oldtimer susret 2022 završio je ručkom u pivnici Medvedica, uz zajedničku želju da se ponovi i dogodine te uz veliku zahvalu našem Dragutinu Budenu Gecu na izvrsnoj organizaciji uz svesrdnu pomoć članova našeg kluba.

LINK NA GALERIJU FOTOGRAFIJA